George Kohlrieser - Túszok a tárgyalóasztalnál, Konfliktuskezelés mesterfokon
2025. január 11, szombat
Ajánlott 16+ (Kötelező olvasmánnyá tenném)

Alapmű. A könyvet egy hivatásos túsztárgyaló írta, aki negyven évig dolgozott ebben a szakmában. Rájött, hogy az életveszélyes túszhelyzetek ugyanazon az elven alapulnak, mint a hétköznapi élet “túszhelyzetek”. Leírt tapasztalatai ráhúzhatók az olyan hétköznapi konfliktusos helyzetekre, amikor egyik ember a másikat, vagy épp egymást tartják „túszként” fogva. A dolgok ugyanúgy működnek kicsiben is, mint nagyban.
Részletesen mutatja be a könyv a túsztárgyalók által használt technikákat, amikre példákat is hoz a hétköznapi életből. Kielemzi ezeket a helyzeteket, ami azt jelenti, hogy ez megint egy olyan könyv, ami kész megoldások gyűjteménye. Gyakorlati hasznot hoz ennek a könyvnek az elolvasása.
Megtanítja példák és magyarázatok által azt, hogy hogyan értsd meg a másik ember szükségleteit, ami azért fontos, mert a világunk a szükségletek mentén mozog. Egyéni és csoportszinten is. Megmutatja milyen motiváció és gondolkodás viszi az embert A pontból B-be. Fejlesztheted az erőszakmentesebb élethez szükséges belső látásodat, az értő figyelés technikáját. Utóbbi a segítőszakmában a segítő beszélgetés alapja, de életminőséget is javít, ha tudod alkalmazni. A tárgyalókészséget is pallérozhatod, amit bárhol, bármikor tudsz hasznosítani. Ehhez egy másfajta gondolkodási stílus szükséges, amit semmi perc alatt magadba szívsz készség szinten, ebből a könyvből. Ez segít elkerülni a magánéleti, munkahelyi „túszhelyzeteket”. Lesznek olyan mondatok, részek, helyzetek amikben magadra, másra, vagy egy saját élethelyzetre ismersz majd.
Az egyik kulcsfejezet a Biztos bázis témakör, amiben megjelenik az anyafigura és apafigura fontossága, illetve az, hogy nem személyek adhatnak biztos bázist, hanem akár egy jó cél is. Beszél az önbecsülésről, a kötődésről, az ellenállóképességről – másnéven rezilienciáról -, a kudarcról, a félelemről… és még nagyon sok fontos dologról. Mindenről, ami becsapódhat az életedbe.
A könyv legvégén rengeteg további szakirodalmat találsz, forrásként, bár élek a gyanúperrel, hogy ezek mindegyike angolul íródott. Viszont, a szerzők neveire rá lehet keresni, és biztos vagyok benne, hogy találsz tőlük magyarul íródott, érdekes tanulmányokat.
Ezt a könyvet kötelező olvasmánnyá tenném a középiskolákban, sőt, konkrétan egy egy éves gyakorlati tantárgyat építenék rá. Nagyon jó tükörnek, és nagyon jó arra is, hogy képes legyél meglátni azt, hogy mi történik körülötted, veled egy közösségben.
Szerintem, könyvespolcon a helye nyomtatott példányban, azért, mert bármikor szükséged lehet rá.