Daniel Goleman - Érzelmi intelligencia
2025. január 11, szombat
Ajánlott 16+

Annyit beszélünk mostanában az érzelmi intelligenciáról, a fontosságáról, és annyi érzelmi intelligencia fejlesztő irányzat létezik, hogy több se kell. Részigazságok tömkelege, hiányos ismeretek övezik ezt a fogalmat. Azon kívül, hogy az EQ érzelmi intelligenciát jelent, jó volna teljesebb képet kapni róla, hogy használni is tudjuk az információkat a saját hasznunkra. Az EQ és IQ kapcsolata is ködös… addig, míg el nem olvasod ezt a könyvet. A legnagyobb kérdés az EQ-val kapcsolatban az, hogy fejleszthető-e. Mit jelent az a “másfajta okosság”? Mennyire fontos ez az életünkben?
A könyv történeteken, példákon keresztül, érthető nyelven tolja észrevétlenül az agyunkba a pszichológia alapjait. Boncolja a düh, harag, szorongás, aggodalom szerepét. Rávilágít az ösztönök okozta problémákra is, amiknek döntő többségét a nem kimunkált EQ okozza. Azt állítja a könyv, hogy, idézem, „az ösztönkontroll hiányosságai gyerekkorban a későbbi bűnözést is előrevetítik, megint csak jobban, mint az IQ.”
Szó esik a flow-ról, áramlatélményről, ami túlélni segít, a szó szoros és átvitt értelmében is. A flow korlátozza, szabályozza a romboló neurobiológiai folyamatokat.
Beszél a szomatizációról, ami azt jelenti, hogy a lelki problémák testi tüneteket okoznak, sőt idővel komolyan meg is betegítenek. Ez a holisztikus – az egész testet komplett rendszernek tekintő - gyógyászat irányába mutat, ami ma már elfogadott irányzat. Ami azért érdekes, mert Goleman 1995-ben írta ezt a könyvet, amikor a holisztikus szemlélet még mostohagyerek volt.
Szó esik a könyvben az empátiáról, az empátia neurobiológiájáról. Nem kell megijedni ettől a szótól, mert mint már mondtam, a könyv érthető nyelven, példák által vezet be a tudomány világába. Leszáll a tudományos publikálás arról a bizonyos magas lóról, amiről csak lefelé lehet nézni, és az átlagember fogalmi rendszerében kezd el gondolkodni, és minket tanítani. Azt nem mondom, hogy könnyű olvasmány, de azt igen, hogy érthető.
Az érzelmi nevelés és nevelődés elengedhetetlen könyve, ami minden fontos és hasznos részletre kiterjedően magyaráz. Előnyt is biztosít, mert a következő generációt, a gyerekeinket nem mindegy, hogy hogyan neveljük, és jó ha értjük, tudjuk is azt, hogy mit miért csinálunk, mire kell kiemelten odafigyelni. Nem érdemes egyhuzamban kiolvasni, hanem mondjuk a munkába menet a buszon, vagy várakozás közben egy-egy részt. Hagyni kell ülepedni a sok, új információt.
Szintén alapmű, és mint ilyen, igen, nyomtatott módon érdemes megszerezni. Az egyes fejezeteket újra fogod olvasni idővel. A boltokban rengeteg borítóval létezik, mert folyamatosan, újra és újra kiadják.
Fiatal felnőtteknek ezt a könyvet is kötelező olvasmánnyá és feldolgozandó anyaggá vagy tantárggyá tenném, ha lehetne.